Podsumowań ciąg dalszy



Tło, motywy, kolory, wykończenia

Nie wiem jak Wy, ale ja stałam się okropnym zbieraczem, wszystko mi się przydaje: deski, butelki, starocia wszelkiej  maści . Oczywiście o dużych gabarytach nie wspomnę. Z meblami jest tylko jeden mały problem; miejsce.
Tymczasem dzisiejszym tematem  wpisu są motywy i rodzaje wykończenia pracy. Ja zakochałam się w farbach kredowych, woskach, patynach, złoceniach, solach.  Musimy jednak pamiętać o tym, że aby uzyskać efekt danego preparatu powinniśmy go odpowiednio wykończyć/zabezpieczyć. 
I tak na przykład, gdy decydujemy się na farbę kredową, do jej wykończenie nie użyjemy lakieru. Dlaczego? odpowiedź jest prosta, jeśli chcesz i wiesz z góry że będziesz zabezpieczać przedmiot lakierem, daj sobie spokój z farbą kredową, użyj akrylu. Na czym polega wyjątkowość farby kredowej poza tym, że nie musisz zdzierać starych powłok wystarczy je odtłuścić ? właśnie na jej efekcie końcowym. Lubisz styl vintage, rustykalny, shabby chic, prowansalski to właśnie jest ta farba, dzięki której uzyskasz te efekty. Do zabezpieczania farby kredowej używamy wosku. Woski mogą być bezbarwne, ciemne i kolorowe. Dzięki białemu woskowi możemy podstawowy kolor rozbielić i stonować, uzyskujemy dzięki temu tzw, bielony efekt (dobrze wygląda to przy szarościach) Wosk bezbarwny lekko przyciemni  kolor farby, kolorowy natomiast daje możliwości  kontrastowego przenikania kolorów. Jednak prace wykończeniowe z woskiem są wymagające, im więcej warstw wetrzemy  tym lepszy będzie efekt końcowy. Wypolerowany wosk jest miły w dotyku i na dodatek nie zbiera kurzu tak bardzo jak powierzchnia chropowata.


Przy farbach kredowych fantastycznie spisują się szablony, ponieważ farba kredowa jest gęsta i nie podcieka, a wykorzystując kolorowy wosk możemy uzyskać efekt cieniowania. Eksperymentujcie, to naprawdę wciąga, tylko zacznijcie od małych powierzchni, żeby się 
nie zniechęcić, powodzenia























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Manualny Mix , Blogger